Katažyna Kostygin

Kovo 19d. Vilniaus pedagoginiame universitete vyko konferencija  „Vidurio Europa šiuolaikinių visuomeninių kultūrinių iššūkių akivaizdoje”. Vienu iš jos dalyvių buvo Darbo ir socialinių tyrimų instituto direktorius Boguslavas Gruževskis, kuris skaitė pranešimą „Visuomeniniai ir demografiniai Vidurio Europos pokyčiai: grėsmė ar naujos perspektyvos?”  Kaip sakė B. Gruževskis, kad nors kalbės apie Vidurio Europą, tai dauguma problemų tinka ir Rytų Europai.  Savo kalboje, instituto direktorius aptarė: socialinius demografinius pokyčius Viduriu Europoje, Visuomenės raidos problemas ir jų sprendimo būdus.

  

Visuomenės mažėjimas

B.Gruževskis sakė, jog Lietuvos natūralus gyventojas prieaugis, yra vienas mažiausių šitoje Europos dalyje. Jis siekia -4,0 proc., Lenkijos, Slovakijos, Čekijos - 0,1 proc. Lietuvoje, dar 2000m. Prieaugis siekė  -1.4proc. „Tačiau 2000m gimstamumas Vidurio ir Šiaurės Europoje buvo mažiausiais pasaulyje. Iš 12 valstybių, net 8 priklausė mūsų regionui”- teigė B. Gruževskis. Verta susimąstyti, kodėl yra tokia padėtis? Į šį klausimą pranešėjas turėjo atsakymą, taigi didžiausia problema tai sumažėjas gimstamumas, jaunų, darbingų, dažniausiai vyrų mirtingumas ir emigracija - tai tokios tris pagrindinės depopuliacijos priežastys.

Problemos…

Mūsų visuomenėje egzistuoja ir tikos problemos. B. Gruževskis nesantuokinių vaikų gimstamumas, nepilnos šeimos, žmonių emigracija ieškant geresnio gyvenimo. Kalbant apie nesantuokinių vaikų gimstamumą tai pranešėjas sako, jog Lietuvoje tokių vaikų skaičius išaugo labiausiai, dar 1995m jis siekė 12,8, o dabar 29,8, tuo tarpu pavyzdžiui Slovakijoje 1995m - 12,6 o šiandien 27,5, Lenkijoje 1995m. - 9,5, o 2006m jau siekė 18,5. Lenkijos yra vienas mažiausių. Instituto direktorius sakė, kad „šių problemų pasekmės tai prostitucija, nusižengimai, skurdo rizika,  vertybių, nuostatų formavimo apribojimai.”

Neoptimistiškos perspektyvos

B. Gruževskis teigė, kad „nežiūrint ekonominio augimo ir teigiamų pokyčių daugelyje gyvenimo sričių, tai Centrinės Europos valstybės susiduria su rimtomis problemomis, iš kurių svarbiausia tai „anomija”". Anomija žmonių lygmenyje pasireiškia kaip depresija, asmens susivienijimas su ji supančia aplinka, tačiau visos valstybės lygyje ji turi kur kas blogesniais pasekmes, pavyzdžiui depopuliacija arba socialinė degradacija. Tai, kad tokios problemos jau ištiko nevieną valstybę tai faktas, tačiau reikia turėti vilties, jog Lietuvą ji nepalies.

Problemų sprendimo būdai

Konferencijos metu, buvo ne tik nagrinėjamos problemos, bet ir jų sprendimų būdai. Pranešėjas pasiūlė kelis būdus: būtina didinti švietimo kokybę, kovoti su korupcija ir taip tobulinti valstybės tarnybų darbą, darbe pritaikyti daugiau technologijų.

Patiko (0)

Rodyk draugams