A. Račas (Login2009 rengėjų nuotr.)

A. Račas ("Login2009" rengėjų nuotr.)

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba kartu su Mykolo Romerio universitetu ir Valstybine lietuvių kalbos komisija balandžio 23 organizavo forumą „Internetinė lietuvių kalba: iššūkiai, galimybės, perspektyvos“. Forumas buvo skirtas lietuvių kalbos vartosenai interneto erdvėje aptarti.

Vienas iš forumo pranešėjų, naujienų agentūros “BNS” direktorius ir vyr. redaktorius Artūras Račas atkreipė dėmesį į tai, kad nors pastaruoju metu itin išpopuliarėję tinklaraščiai ir yra priskirtini prie visuomenės informavimo priemonių (VIP), juose pateikiama informacija nėra ribojama pagal Visuomenės informavimo įstatyme pateiktas nuostatas.

Pasak pranešėjo, pastarajame įstatyme lyg ir galime įskaityti, kad tinklaraštis yra VIP (”<…> informacinės visuomenės informavimo priemonė <…>, kuria viešai skleidžiama informacija” - aut. past.) Vis dėlto, tinklaraščiuose pateikiamai informacijai šiuo metu realiai nėra taikomos beveik jokios įstatyme numatytos nuomonės pagrindimo, objektyvumo, kalbos ar kitos nuostatos.

Šis klausimas esą buvęs keltas ir anksčiau, tik pastaruoju metu tapęs itin aktualus - prieš kelias dienas vienas jo dalyvių ir žinomų tinklaraštininkų Liutauras Ulevičius buvo gavęs pirmąją spaudos akreditaciją į Lietuvos Respublikos Seimą kaip tinklaraščio autorius. Šis įvykis tarsi tapo pačių tinklaraščių “įšventinimu” į profesionaliosios žurnalistikos gretas, bet “BNS” vadovas abejojo, ar tinklaraščių autoriai, priimdami šias sau suteiktas teises, prisiima ir pareigas.

A. Račas pavyzdžiu pateikė keiksmažodžiais prisodrintą ištrauką iš populiaraus tinklaraščio “Maistas Ausims” (www.maistasausims.lt) įrašo. Pranešėjas klausė forume susirinkusiųjų - Žurnalistų etikos inspektoriaus Rimo Gudaičio, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkės Irenos Smetonienės ir kitų - ar pateiktasis tekstas formaliai “yra žiniasklaida, ar ne”.

Linas Valiukas

Patiko (0)

Rodyk draugams