Kristina Jokšaitė

Dr. J. Kurzepa

Dr. J. Kurzepa

Kovo 19 dieną Vilniaus pedagoginiame universitete savo pranešimą pristatė habilituotas mokslų daktaras Jacek Kurzepa tema Vidurio Europos visuomenė alkoholizmo, narkomanijos, prostitucijos, pedofilijos problemų akivaizdoje“. Pranešėjas minėjo, kad apie šiais problemas jis gali pasakoti ir pasakoti, kadangi jam teko kalbėtis, stebėti, aprašyti, atlikti tyrimus, susijusiusius ne tik su su suaugusiais, bet ir su vaikais, kurie patiria šias problemas.

Dr. J. Kurzepa pasakojo, kad šiandien daug dėmesio yra skiriama nuogam kūnui, jis išaukštinamas, dažnai demonstruojamas televizijoje, laikraščiuose, internetiniuose puslapiuose. Atsiranda taip vadinama intymumo komercializacija, kada kūnas tampa preke, produktu. Apsinuoginimo kultūra, su ja susijęs visuomenės ekshibicionizmas, bukina žmones. Su nuogumu atėjusi homoseksualumo invazija į mūsų visuomeninę santvarką verčia keisti mūsų požiūrį į šeimos modelį, keičia papročių sistemą, visuomenės tolerancijos ribas.

Plintanti narkomanija, ypač tarp jaunų žmonių, Europos Sąjungos šalyse, įgauna vis didėjantį mastą. Profesorius J. Kurzepa šio reiškinio didžiausią problemą įvardijo tai, kad jaunimas galvoja, kad jie narkotikus išbandę tik vieną kartą daugiau nevartos, o narkomanais juo labiau netaps. Tačiau tokia jaunų žmonių mąstysena nepasitvirtina, o realybė tai puikiai atskleidžia. Referentas siūlė tik vieną išeitį – rengti kuo daugiau prevencinių akcijų mokyklose, universitetuose.

Pasak pranešėjo sparčiai prostitucijos atvejų daugėja dėl to, nes yra visuomenės poreikis. Kol jis bus, tol ir prostitucija klestės. Skaudžiausia problema, kurią teko patirti Dr. J. Kurzepai dirbant su jaunimu ir suaugusiais, kad tėvai nežino, kaip galėtų padėti į prostitucijos liūną puolusiems vaikams. Reikia su jais šnekėtis, bendrauti, parodyti, kad toks gyvenimas nėra normalus, kad galima iš to išbristi. Tačiau ir patys jaunuoliai, patekę į tokią bėdą, turi bendrauti patys su savimi, analizuoti save, savo poelgius, suprasti problemos svarbumą. Pagal statistinius duomenis daugėja ne tik prostitučių, bet ir prostitutų. Merginos ir vaikinai susigundo gerais darbais užsienyje, tačiau tampa prostitucijos aukomis, papuola tarsi į tinklą iš kurio išsilaisvinti iš ties yra sudėtinga.

Apibendrinant referentas J. Kurzepa palinkėjo neatidaryti Pandoros arba blogybių skrynios, kur plyti narkotikai, prostitucija, alkoholizmas, o palinkėjo saugoti gėrį, jį globoti bei atkurti viuomenės papročius ir tradicijas.

Šis renginys buvo skirtas Liublino unijos 440-osioms ir komunizmo žlugimo 20-osioms metinėms. Jo tema „Vidurio Europos įtaka Europos kultūrinei tapatybei“. Kongresą globojo Lietuvos ir Lenkijos respublikų Prezidentai Valdas Adamkus ir Lech Kaczynski, o rengė Lenkų institutas, Mykolo Romerio ir Vilniaus pedagoginis universitetai. Renginys buvo įtrauktas į Vilniaus – Europos kultūros sostinės renginių programą.

Patiko (0)

Rodyk draugams